Obsah f├│ra Sp├ínok v hamake Diskusia o kotven├ş, z├ívesn├Żch syst├ęmoch, moskyti├ęrach... Praktick├ę uzly

Praktick├ę uzly

Ako pripev┼łujete svoju hamaku a ─Źo sa osved─Źilo. Ktor├║ moskyti├ęru zvoli┼ą, ako upevni┼ą ridge-line...

Posla┼ą Str 14. M├íj 2014 15:18:48

Pr├şspevky: 9
V hamakach som uplny novacik, tak sa vopred ospravedlnujem. Ako si privazujete svoju hamaku k stromom? Mate na to nejaky specialny system, alebo to iba halabala omotate a nejak zauzlujete? Uzly mi nikdy moc nesli, tak sa toho trochu bojim. Vdaka za odpovede!

Posla┼ą Str 14. M├íj 2014 21:54:29

Pr├şspevky: 137

Ak to zauz─żuje┼í halabala, tak to bude dr┼ża┼ą. Natr├ípi┼í sa v┼íak pri rozv├Ązovan├ş. Na za─Źiatok je vhodn├ę nau─Źi┼ą sa aspo┼ł dva z├íkladn├ę uzly. Sib├şrsku slu─Źku na pripevnenie hamaky a ┼íponovaciu slu─Źku (neviem ako sa to odborne naz├Żva) na napnutie celty.

Všetko je pekne vidno na tomto videu:
http://www.youtube.com/watch?v=Llvnf5_j0EE

Posla┼ą ┼átv 15. M├íj 2014 19:28:54

Pr├şspevky: 9
macmatej, dakujem respekt Ten pánko z videa je sefko! Ty pouzivas tiez tento system?

Posla┼ą ┼átv 15. M├íj 2014 19:52:47

Ano, uviazat taky uzol trva asi 5 sekund a rozviazanie doslova len sekundu. Vlastne staci potiahnut ten spravny koniec, a uzol sa sam rozviaze. Spomalene je to elste lepsie vidno tu: https://www.youtube.com/watch?v=YG_-N4NiSlo

Posla┼ą Uto 03. J├║n 2014 21:31:33

Aby sa celta nepos├║vala po ridgeline, na to sa pou┼ż├şva prus├şkov uzol.
Obrázok

Prus├şkov uzol sa via┼że z pevn├ęho o─Źka. T├Żm v┼íak nast├íva probl├ęm, ┼że mus├ş by┼ą uviazan├Ż permanentne o ridgeline, ─Źo zdr┼żuje pri stavan├ş celty. Niektro to rie┼íi vlo┼żen├şm malej skoby, ktor├í sa potom upne o celtu. Ak v┼íak prus├şk nie je trvalo ta┼ąa┼żen├Ż, tak sa rozv├Ązuje a skobu m├┤┼żete pri balen├ş strati┼ą.

Vymyslel som preto nasledujúcu vychytávku. 8-)

Pr├şlohy
prusik1.jpg
O celtu uvia┼żeme pevn├ę o─Źko.
prusik2.jpg
Obto─Ź├şme prus├şkov uzol.
prusik3.jpg
Utiahneme, a uzol zabr├íni vy┼ímyknutiu slu─Źky.

Posla┼ą Str 17. Sep 2014 9:34:58
Bic0

Macmatej, skoba sa zatlka do skaly, ty zrejme myslis karabinu. Kedze celtra nie je nosna, nemusi karabinka pouzita na jej uchytenie splnat ziadne specialne normy. Daju sa zohnat male karabinky ktore maju sroubovaci zamok, maju ich v kadejakych armyshopoch za relativne malu sumu. Nech ale nikoho nenapadne pouzit ju na lezecke ucely alebo zavesenie samotnej hamaky. Tiez je mozne mat snuru na prusik rozviazanu a po vytvoreni prusiku na nosnej snure naviazat snuru na hamaku napriklad vianockovym uzlom - je jednoduchy a lahko sa rozvazuje aj po zatazeni.

Posla┼ą ┼átv 18. Sep 2014 10:02:23
sally Obr├ízok u┼ż├şvate─ża
Administrátor

Pr├şspevky: 118

Macmatej: super n├ípad [ok] Pri najbli┼ż┼íej presp├íva─Źke isto vysk├║┼íam. Mne sa celkom osved─Źilo pou┼żitie karab├şn a lodn├ęho uzla. Jednou z v├Żhod je to, ┼że pri strome vytv├íra ak├ęsi oko, v ktorom sa lano hamaky m├┤┼że vo─żne hojda┼ą. Nem├ím to nafoten├ę, ke─Ć sa bude da┼ą, predvediem na┼żivo alebo nafot├şm. Aspo┼ł schematicky:
celta a lodn├Ż uzol.jpg

Karab├şny s├║ cvaknut├ę do posledn├Żch o─Źiek celty. Celok sa ┼íponuje pomocou lodn├ęho uzla - ke─Ć nie je za┼ąa┼żen├Ż, d├í sa celkom ─żahko pos├║va┼ą, pod ┼ąahom dr┼ż├ş. Rozv├Ązuje sa celkom ─żahko, pr├şpadne ho sta─Ź├ş iba z karab├şny vycvakn├║┼ą a je rozviazan├Ż. Pri stromoch (hned├í pali─Źka so zelen├Żm klob├║─Źikom blush ) vznikne priestor, kde sa m├┤┼że hamaka vo─żne hojda┼ą a aj po─Źas silnej┼íieho vetra necelemb├í┼ła o lano celty.
Mami, a┼ż vyrastiem, budem bushcrafter. Syn─Źek, oboje sa ned├í trapper

Posla┼ą ┼átv 18. Sep 2014 10:15:39

Pr├şspevky: 46
Sally, sánka dolu [respekt]

Posla┼ą Pia 19. Sep 2014 13:26:56
Bic0

sally, u lodaku velmi zalezi co mas za snuru a ako ho dotiahnes - uz som neraz u lodaku nadaval lebo sa mi repka alebo lano zakusli tak ze to ani diva svina nesla povolit. inak z toho nakresu som blby a to mam vcelku dobru predstavivost :)

Posla┼ą Sob 20. Sep 2014 9:55:55
sally Obr├ízok u┼ż├şvate─ża
Administrátor

Pr├şspevky: 118

Bic0: ke─Ć je lo─Ć├ík na karab├şne, tak sa d├í v pr├şpade potreby z nej iba vyvliec┼ą a rozpadne sa ti s├ím. Na nosn├ę lano celty nep├┤sobia tak├ę sily, aby sa a┼ż tak kusol, ┼że sa s n├şm ned├í po karab├şne h├Żba┼ą.

Ten n├íkres - kreslen├ę v painte, tak tak├Ż je aj v├Żsledok (nie som grafik) blush
V skratke:
1) cez celtu navle─Źie┼í lano. Jeden jeho koniec uvia┼że┼í o karab├şnu. Ob├şde┼í s n├şm strom (na obr. v─żavo) a karab├şnu cvakne┼í do posledn├ęho oka v strede celty.
2) na druhej strane ob├şde┼í s koncom strom. Do posledn├ęho oka v strede celty cvakne┼í karab├şnu. Vy┼íponuje┼í ┼ín├║ru a privia┼że┼í lodn├Żm uzlom na karab├şnu. Samozrejme nie je probl├ęm pou┼żi┼ą ta miesto lo─Ć├íku ak├Żko─żvek in├Ż uzol, napr aj ten, ktor├Żm sa ┼íponuje hamaka s karab├şnami ;)
Mami, a┼ż vyrastiem, budem bushcrafter. Syn─Źek, oboje sa ned├í trapper

─Äal┼í├ş

Sp├Ą┼ą na Diskusia o kotven├ş, z├ívesn├Żch syst├ęmoch, moskyti├ęrach...